پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 640925
 بازدید امروز : 267
 کل بازدید : 1022099
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 2.3906
اخبار > اعلاميه دانشگاه «لويزه» درباره همزيستی اديان.


  چاپ        ارسال به دوست

اعلاميه «لويزه».

اعلاميه دانشگاه «لويزه» درباره همزيستی اديان.

اعلاميه «لويزه» درباره همزيستی اديان

به دنبال نشست الازهر در تاريخ 2 مارس 2017م در زمينه معرفی لبنان به عنوان الگويی برای همزيستی مشترك ميان اديان و مذاهب كنفرانسی درباره شهروندی و روابط اسلامی مسيحی روز شنبه 1 جولای 2017م در دانشگاه مسيحی اللويزه لبنان برگزار شد كه در آن بيش از 53 نفر از شخصيت های مذهبی مسيحی واسلامی لبنان شركت كردند تا همزيستی مشترك ميان مسيحيان و مسلمانان را مورد بررسی قرار دهند.

كاردينال بشاره الراعی رهبر مارونی های لبنان پيش از تشكيل اين نشست با استفاده از فرصت نشست قاهره از رهبران طوايف مختلف لبنانی خواست تا در دانشگاه «لويزه» گرد هم آيند.ياد آوری می شود نخستين مجمع رهبران طوايف لبنانی در سال 1736 توسط كليسای مارونی ها برگزار گرديد.

با توجه به نشست قاهره، كاردينال الراعی رهبر مارونی های لبنان نشست رهبران طوايف مختلف لبنان در دانشگاه لويزه را برگزار كرد كه اين نشست در روز شنبه گذشته 1 جولای 2017م با سخنان پدر روحانی وليد موسی رئيس اين دانشگاه افتتاح گرديد، و پس از وی به ترتيب كاردينال الراعی و شيخ عبداللطيف دريان مفتی اهل تسنن لبنان و نيز يوحنا يازجی دهم كاردينال انطاكيه و مشرق روم ارتودكس و نيز مفتی جعفری های لبنان شيخ احمد قبلان به نيابت از مجلس اعلای شيعيان و همچنين رهبر طايفه دروزی ها شيخ نعيم حسن و شيخ عباس شومان به نمايندگی از الازهر مصر و نماينده ای از رياست جمهوری لبنان و رئيس شورای علوی های لبنان شيخ محمد عصفور و برخی از شخصيت های سياسی و اجتماعی به ارائه سخنان خود پرداختند.

در ادامه اين نشست بيانيه لويزه برای بحث و تبادل نظر ارائه شد و در پايان كاردينال مارونی های لبنان آن را قرائت نمود. در اين بيانيه شركت كنندگان خواستار آن شدند تا لبنان به عنوان مركز بين المللی گفتگوی اديان معرفی گردد.

رياست نشست كارشناسی بيانيه را يكی از وزاری اسبق لبنان برعهده داشت و نيز كارشناسانی مانند دكتر رضوان السيد و خانم رباب الصدر خواهر امام موسی صدر، قاضی عباس حلبی، دكتر آنطوان مسرّه،دكتر آنطوان قربان و فارس سعيد در آن حضور داشتند.

در بيانيه لويزه، لبنان به عنوان كشور همزيستی و احترام به تنوع و تعددگرايی معرفی شده و بار ديگر بر حق شهروندی تأكيد و دولت مدنی، حقوق مساوی همه شهروندان و احترام به حق شهروندی و آزادی های مذهبی و دينی و كرامت انسانی تصريح شده است.


١٢:٠٥ - 1396/04/21    /    شماره : ٦٨٢٢٠٦    /    تعداد نمایش : ٨٦خروج