سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 650062
 بازدید امروز : 45
 کل بازدید : 1037847
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.2188
اخبار > چرا نشست تخصصی «کنفرانس امنیتی تهران 2» در بیروت برگزار شد؟


  چاپ        ارسال به دوست

چرا نشست تخصصی «کنفرانس امنیتی تهران 2» در بیروت برگزار شد؟

به گزارش ایرنا، نخستین نشست فرعی تخصصی «کنفرانس امنیتی تهران 2» با موضوع «غرب آسیا در فضای تک قطبی پساغربی: چالش های دوران گذار» با حضور پژوهشگرانی از لبنان و چند کشور دیگر از جمله ایران روز پنجشنبه در بیروت بزگرار شد.
این نشست با همکاری موسسه پژوهشی ابرار معاصر تهران به عنوان دبیرخانه کنفرانس امنیتی تهران و مرکز مطالعات راهبردی و اسناد لبنان در هتل «رامادا» در بیروت برگزار می شود.
نشست تخصصی بیروت یکی از سمینارهای مقدماتی دومین کنفرانس امنیتی تهران است.
دومین کنفرانس امنیتی تهران با عنوان «امنیت منطقه ای در غرب آسیا؛ چالش ها و روندهای نوظهور» به کوشش موسسه ابرار معاصر تهران و ده ها موسسه تحقیقاتی دیگر در 18 دی ماه 1396 در تهران برگزار خواهد شد.
جلال دهقانی فیروزآبادی که رئیس موسسه پژوهشی ابرار معاصر و دبیرعلمی کنفرانس امنیتی تهران که خود برای شرکت در نشست تخصصی این کنفرانس به بیروت آمده است، در گفت و گو با ایرنا در تشریح اهداف این نشست گفت: کنفرانس امنیتی تهران یک کنفرانس بین المللی است و ما می خواهیم از نظرات مختلفی که در کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای درباره امنیت وجود دارد بهره بگیریم و مجالی را برای تضارب آرا فراهم کنیم.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که امنیت منطقه باید با مشارکت کشورهای منطقه و نه قدرت های خارجی تامین شود. از این رو ضروری است از نظرات صاحبنظران منطقه در این زمینه استفاده کنیم تا ببینیم چه نظام امنیتی لازم است در منطقه شکل بگیرد.
دبیر علمی کنفرانس امنیتی تهران برگزاری یکی از نشست های تخصصی این کنفرانس در بیروت را با توجه به جایگاه منطقه ای لبنان و تحولات اخیر در این کشور در مبارزه با تروریسم مهم دانست و گفت: این نشست مجالی را فراهم کرده که صاحبنظران مختلف بویژه از جهان عرب نظرات مختلفی را درباره مسائل امنیتی منطقه مطرح کنند و با توجه به حضور پژوهشگران ایران در این نشست، فرصت مناسبی برای تضارب آرا ایجاد شده است.
وی تاکید کرد کنفرانس امنیتی تهران آماده است تا پذیرای نظرات مختلف باشد حتی اگر با نگاه ایران همخوانی نداشته باشند.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه طی ماه های اخیر شاهد تحولات مهمی در عرصه امنیتی منطقه بوده ایم گفت: تحولات جدید نشان می دهد گروه های تکفیری و تروریستی که عمدتا حمایت هایی از بیرون منطقه داشتند در خال اضمحلال هستند و این یکی از پیشران های مهمی است که ما در منطقه در حال مشاهده هستیم. این تحولات بر نظمی که در منطقه شکل می گیرد تاثیرگذار است.
استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره اینکه با توجه به اختلاف های کنونی بین کشورهای منطقه آیا می توان به شکل گیری همکاری برای تامین امنیت منطقه امیدوار بود گفت: تحولات سال های اخیر در منطقه نشان داد که حتی کشورهایی که به دنبال بهره برداری و استفاده از گروه های تروریستی برای تامین منافع خود و ضربه زدن به رقیب بودند و به سمت نوعی مدیریت آشوب حرکت می کردند، کم کم به این درک رسیده اند که این سیاست به نفع آنها نیست چرا که در بلندمدت حتی امنیت آنها را به خطر می اندازد.
وی با بیان اینکه نشانه هایی از تغییر در رویکرد کشورهایی مثل عربستان سعودی و قطر دیده می شود افزود: واقعیت های جدید در منطقه بویژه شکست گروه های تروریستی و روشن شدن خطرات آنها بر بسیاری از کشورها اثبات کرده که باید رویکرد خود را تغییر دهند و به سمت پذیرش واقعیت ها و تعامل با رقیبان حرکت کنند.
دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: قرار نیست کشورهای منطقه درک کاملا مشترکی درباره امنیت داشته باشند بلکه باید به نقطه ای رسید که این کشورها بر حداقل ها اجماع کنند و نوعی همکاری نسبی را دست کم در کوتاه مدت شکل دهند.
در نشست بیروت سه پنل تخصصی با حضور پژوهشگرانی از لبنان و چند کشور دیگر از جمله ایران برگزار خواهد شد: 1-رویکرد قدرت های اورآسیایی به چالش های دوران گذار؛ 2-مولفه های ثبات از دیدگاه قدرت های منطقه ای و 3-چالش های اصلی مقاومت و نیروهای مستقل.


٠٨:٤١ - 1396/06/17    /    شماره : ٦٨٥٤٦٠    /    تعداد نمایش : ٨١خروج