سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 650064
 بازدید امروز : 48
 کل بازدید : 1037849
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4687
اخبار > رعد: هدف غرب جلوگیری از تکرار شدن تجربه ایران در کشورهای منطقه است


  چاپ        ارسال به دوست

رعد: هدف غرب جلوگیری از تکرار شدن تجربه ایران در کشورهای منطقه است

به گزارش ایرنا، رعد روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه نشست تخصصی «غرب آسیا در فضای تک قطبی پساغربی: چالش های دوران گذار» که نخستین نشست فرعی و مقدماتی کنفرانس امنیتی تهران است، گفت: این نشست در شرایطی برگزار می شود که شاهد پیروزی های پیاپی از سوریه تا لبنان و عراق هستیم و این تحولات نشان از افت نفوذ آمریکا و مزدوران آن در منطقه غرب آسیاست که در 6 سال گذشته با هدف به زانو در آوردن مقاومت و سیطره بر منطقه و حفظ منافع اسرائیل دنبال شد.
عضو ارشد حزب الله افزود: اسرائیل پس از شکست در برابر لبنان در سال 2006، گروه های تکفیری را بهترین راه برای پیاده کردن نقشه های خود دید.
محمد رعد با اشاره به وضعیت سوریه گفت: سوریه به خاطر موقعیت ژئوسیاسی و جایگاهی که در محور مقاومت داشت به عنوان هدف اصلی قدرت های جهانی انتخاب شد. اما ایستادگی سوریه و متحدان آن باعث شد امیدهای دسیسه کنندگان به باد برود.
به گفته مقام ارشد حزب الله، منطقه غرب آسیا به خاطر ثروت های معدنی و گذرگاه های آبی و موقعیت ژئوسیاسی که دارد از قدیم مکانی برای نزاع قدرت های بزرگ بوده است.
وی افزود: پس از سرنگونی نظام شاهنشاهی وابسته به قدرت های جهانی در سال 1979 به رهبری امام خمینی و تاسیس جمهوری اسلامی، یکی از پایه های نفوذ قدرت های جهانی در منطقه فرو ریخت و آمریکا و متحدان آن نتوانستند جایگزینی برای آن پیدا کنند برای همین نیز ضربه زدن به ایران مبنا و اساس سیاست های آنها قرار گرفت.
رعد ادامه داد: اما ایران با وجود حاشیه مانور پایین در مراحل گذشته توانست حضور و نفوذ خود را روز به روز افزایش دهد و الگوی خود را به دنیا ارائه دهد برای همین نیز قدرت های غربی با تمام توان تلاش می کنند تا این تجربه در کشورها دیگر منطقه غرب آسیا و خارج آن تکرار نشود.
نماینده پارلمان لبنان گفت: بزرگترین مسئولیت و چالش پیش رو، پایه گذاری ستون های وطنی است که بتواند چتر و پوشش امنیت بخشی برای مردم و گروه های مردمی ضد وابستگی کشورهایشان باشد و با اراده مستقل خود ائتلاف های بین المللی بر اساس منافع خاص خود تشکیل دهد.

**نشست تخصصی کنفرانس امنیتی تهران2
نخستین نشست تخصصی «کنفرانس امنیتی تهران 2» با موضوع «غرب آسیا در فضای تک قطبی پساغربی: چالش های دوران گذار» با حضور پژوهشگرانی از لبنان و چند کشور دیگر از جمله ایران روز پنجشنبه در بیروت آغاز به کار کرد.
«محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز به همراه برخی از شخصیت های سیاسی و دیپلماتیک و علمی در مراسم افتتاحیه نشست بیروت حضور داشت.
این نشست یک روزه با همکاری موسسه پژوهشی ابرار معاصر تهران به عنوان دبیرخانه کنفرانس امنیتی تهران و مرکز مطالعات راهبردی و اسناد لبنان برگزار شده است.
نشست تخصصی بیروت یکی از سمینارهای مقدماتی دومین کنفرانس امنیتی تهران است.
دومین کنفرانس امنیتی تهران با عنوان «امنیت منطقه ای در غرب آسیا؛ چالش ها و روندهای نوظهور» به کوشش موسسه ابرار معاصر تهران و ده ها موسسه تحقیقاتی دیگر در 18 دی ماه 1396 در تهران برگزار خواهد شد.
در نشست بیروت سه پنل تخصصی با حضور پژوهشگرانی از لبنان و چند کشور دیگر از جمله ایران برگزار خواهد شد: 1-رویکرد قدرت های اورآسیایی به چالش های دوران گذار؛ 2-مولفه های ثبات از دیدگاه قدرت های منطقه ای و 3-چالش های اصلی مقاومت و نیروهای مستقل.
کنفرانس امنیتی تهران با شعار گفت‌وگو، احترام، اعتماد و همکاری متقابل بین کشورهای منطقه غرب آسیا جهت نیل به امنیت و پیشرفت جمعی سال گذشته نخستین نشست خود را در تهران با همکاری بیش از پانزده مرکز و اندیشکده مطالعاتی راهبردی و مشارکت طیف وسیعی از نخبگان دانشگاهی و پژوهشی از داخل و خارج از کشور برگزار کرد.
اهداف اصلی این کنفرانس «فهم و شناخت واقعی از الگوی راهبردی تحولات منطقه و آینده نگاری آن» و «تولید گفتمان بومی و مشترک بین نخبگان جهت مشارکت در تصمیم سازی و اجماع سازی» اعلام شده است.


٠٨:٤٨ - 1396/06/17    /    شماره : ٦٨٥٤٦٣    /    تعداد نمایش : ٨٠خروج