سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 650063
 بازدید امروز : 47
 کل بازدید : 1037848
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.6719
اخبار > توزيع «سلام بر ابراهيم» در سوريه/ مدافعان حرم، مخاطبان جديد داستان «داش ابرام»


  چاپ        ارسال به دوست

توزيع «سلام بر ابراهيم» در سوريه/ مدافعان حرم، مخاطبان جديد داستان «داش ابرام»

خبرگزاري آريا - رئيس مؤسسه فرهنگي شهيد ابراهيم هادي از ترجمه کتاب «سلام بر ابراهيم» به زبان عربي در لبنان و توزيع آن در جمع مدافعان حرم سوريه خبر داد. محسن عمادي، رئيس موسسه فرهنگي شهيد ابراهيم هادي، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران پويا، از ترجمه کتاب «سلام بر ابراهيم» به زبان عربي خبر داد و گفت: اين اثر در لبنان از سوي جمعيت المعارف ترجمه و در ميان مدافعان حرم در سوريه توزيع شده است.
به گفته وي؛ اين کتاب تاکنون علاوه بر عربي، به زبان‌هاي اردو و آلماني نيز ترجمه شده است. برگردان انگليسي اين اثر نيز در دست انجام است که پس از بازبيني و ويرايش به چاپ خواهد رسيد.
داستان متفاوت «داش ابرام»؛ از ميدان خراسان تا کانال کميل
کتاب «سلام بر ابراهيم» در سال‌هاي گذشته همواره در فهرست پرفروش‌ترين کتاب‌هاي دفاع مقدس قرار دارد. اين اثر اخيراً نيز در طرح تابستانه کتاب در زمره پرفروش‌هاي اين طرح معرفي شده است.
کتاب «سلام بر ابراهيم» حاصل تلاش يک گروه خودجوش فرهنگي است که با دغدغه ترويج فرهنگ ايثار و دفاع مقدس در حوزه انتشار کتاب‌هاي مرتبط با اين حوزه فعاليت مي‌کند. «سلام بر ابراهيم» داستان زندگي شهيد ابراهيم هادي از زبان دوستان، خانواده و همراهان اوست که تاکنون در دو جلد به چاپ رسيده است. اين اثر از چند وجه حائز اهميت است و مخاطب را به خود جلب مي‌کند، نخست روايتي جذاب و در عين حال ساده از خاطرات و ديگري، شخصيت خود شهيد.

بخش اول کتاب، به زندگي‌نامه شهيد اختصاص دارد. شهيد هادي در يکم ارديبهشت ماه سال 36 در خانه‌اي اجاره‌اي در خانواده‌‌اي مقيد و مذهبي متولد مي‌شود. هرچند صاحب خانه سه پسر و يک‌دختر دارد، از تولد فرزند جديد سر از پا نمي‌شناسد و پيوسته خدا را شکر مي‌کند. کاسب محل که به کسب حلال معروف است، نام پسر را هم انتخاب کرده است: «ابراهيم»؛ نماد مقاومت و توکل. بعدها هادي درباره پدرش چنين گفته است: «اگر پدرم بچه‌هاي خوبي تربيت کرد، به خاطر سختي‌هايي بود که براي رزق حلال مي‌کشيد...».
کتاب در ادامه نگاهي دارد به دوران نوجواني و بعد جواني شهيد هادي از منظر دوستان و همراهان.کتاب تلاش دارد تا با گفت‌وگو با افراد مختلف، به بخش‌هاي مختلفي از زندگي اين شهيد بپردازد و نگاهي فراگير از او ارائه دهد. با وجود اين، از بخش‌هاي خواندني کتاب، به دفاع مقدس اختصاص دارد. بخشي که منش پهلواني شهيد هادي، بيش از ديگر بخش‌هاي کتاب نمود مي‌يابد.
در «سلام بر ابراهيم2» که در سال 95 انتشار يافته نيز جلد کتاب بسيار ساده و مختصر با تصوير نسبتاً بزرگ خود شهيد هادي به معرفي محتوياتش مي‌پردازد: «ادامه زندگينامه و خاطرات پهلوان بي‌مزار شهيد ابراهيم هادي». در «سلام بر ابراهيم2» به موفقيت‌هاي کتاب قبلي اشاره شده است و در همان ابتدا به نقل قولي از مقام معظم رهبري برمي‌خوريم که در خصوص خاطرات شهيد هادي بيان فرموده‌اند: «اخيراً کتابي درباره شهيد ابراهيم هادي را خوانده‌ام، با وجود اينکه مطالعه آن را به اتمام رسانده‌ام، اما هنوز کتاب را کنار نگذاشته‌ام.» در «سلام بر ابراهيم2» سعي شده تا زندگينامه شهيد هادي از ابتدا و قدم به قدم در آينه کلام و خاطرات خانواده و دوستان و همرزمان نقل شود.
نظر رهبر انقلاب درباره شخصيت اصلي کتاب «سلام بر ابراهيم»
گلعلي بابايي، نويسنده، پيش‌تر در گفت‌وگو با تسنيم به ديدار جمعي از فرماندهان با رهبر معظم انقلاب و به نظر ايشان درباره تعدادي از کتاب‌هاي دفاع مقدس و شخصيت‌هاي اين آثار اشاره کرد. وي در بخشي از اين گفت‌وگو به شخصيت شهيد هادي و نظر رهبر معظم انقلاب درباره اين شهيد بزرگوار اشاره کرد و گفت: بخش ديگر صحبت‌هاي رهبر معظم انقلاب و تأکيداتشان بر «شخصيت» بود. ايشان تأکيد داشتند که شهدايي که براي نگارش زندگي‌شان انتخاب مي‌شوند، شهدايي باشند که شخصيت آنها به قول معروف کاريزما داشته باشد. ايشان در ادامه مثال زدند و فرمودند که اخيراً کتابي درباره شهيد ابراهيم هادي خوانده‌اند، با وجود اينکه مطالعه آن را به اتمام رسانده‌اند، اما هنوز کتاب را کنار نگذاشته‌اند. ايشان با طرح اين مثال، بيشتر بر دقت در انتخاب شخصيت‌هاي اين کتاب‌ها تأکيد داشتند که هم بتوان درباره آنها زندگي‌نامه نوشت و هم داستان و رمان.ايشان بيشتر بر شخصيت تأکيد داشتند و منظورشان اين بود که شخصيت اين دسته از افراد به‌گونه‌اي‌ست که مي‌توان از دل زندگي‌نامه‌هاي آنها، رمان و داستان خلق شود. ايشان تأکيد داشتند که در انتخاب شخصيت‌ها هم بايد اين دقت وجود داشته باشد.


٠٨:٤٥ - 1396/06/22    /    شماره : ٦٨٥٨١٣    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج