جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 671520
 بازدید امروز : 11
 کل بازدید : 1074568
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.2656
اخبار > روزنامه نگار لبنانی: ایران برنده مهلت تعیین شده ترامپ برای بازنگری در برجام است


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه نگار لبنانی: ایران برنده مهلت تعیین شده ترامپ برای بازنگری در برجام است

به گزارش ایرنا، قندیل در سرمقاله امروز (شنبه) البناء با اشاره به اقدام سه ماه پیش «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در تمدید تعلیق تحریم های ایران نوشت: در پایان مهلتی که پیش از آن انتظار زیادی می رفت که اعلام خروج از توافق هسته ای باشد، رئیس جمهوری آمریکا برای باری دیگر تعلیق این تحریم ها را تمدید کرد.
به نوشته قندیل، رئیس جمهوری آمریکا که پیش تر برجام را یک توافق بد و ضد منافع آمریکا توصیف کرده بود، می توانست سه ماه پیش خروج از توافق هسته ای را اعلام کند اما هر بار او از خروج از این توافق فرار می کند.
سردبیر روزنامه البناء با اشاره به سخنان دیشب ترامپ که تهدید به امضا نکردن دوباره تعلیق تحریم ها کرد، نوشت: بار گذشته و این بار ترامپ و دولت او به گونه ای وانمود کردند که به سمت خروج از توافق هسته ای می روند اما اینگونه نشد. در هر دو بار نیز او گفت که می خواهد توافق را تغییر دهد و بندهایی به آن اضافه کند. اما او می داند که ایران آن را نمی پذیرد. نه موضوع موشک های بالستیک و نه آنچه درباره نفوذ منطقه ای گفته می شود به برجام ارتباطی ندارد و ایران هیچ گونه آمادگی برای تبدیل و تعدیل در بندهایی که اصلا به خاطر آنها مذاکره کرده ندارد.
این روزنامه نگار لبنانی در ادامه نوشت: ترامپ از نظر رسانه ای توپ را به زمین اروپا می اندازد، اما جواب اروپا واقعا ساده است. اروپایی ها مانعی برای مذاکره با ایران درباره درخواست های آمریکا ندارند، اما اگر روند مذاکرات به نتایج مورد رضایت آمریکا و اروپا ختم نشود، چه باید کرد؟ آیا از توافق اصلی خارج می شویم؟ جواب اروپا مطلقا منفی است. چرا که خروج از توافق یعنی بازگشت ایران به غنی سازی و افزایش سرعت ایران به رسیدن به نقطه ای که آستانه ساخت بمب هسته ای است. در آن صورت آمریکا و اروپا چه باید بکنند، آیا به سمت جنگ بروند؟ آیا این نسخه عاقلانه و مفیدی است؟
قندیل افزود: از بین رفتن توافق هسته ای یعنی عملا زبان مذاکره و توافق از بین رفته است؛ زبانی که به رسیدن به توافق هسته ای منجر شد. این مساله اثبات فرضیه ای است که می توان مشکلات و پرونده های مورد اختلاف را با مذاکره حل کرد و از بین رفتن آن یعنی بسته شدن باب مذاکرات و رفتن به سوی افزایش تنش و تشنج در همه پرونده های منطقه ای و بین المللی.
وی با اشاره به سیاست اروپا نوشت: اروپا با آمریکا و همپیمانانش در ابراز نگرانی از برنامه موشک های بالستیک و مسائل دیگر ایران مشارکت می کند، اما با ایران هم در مخالفت با ربط دادن بین مساله موشکی و برجام و دعوت از همه طرف ها برای حفظ و تثبیت اصل برجام به عنوان مقدمه ای جداگانه درباره پرونده های مورد اختلاف دیگر هم نظر است.
ناصر قندیل در پایان نوشت: ترامپ پس از گذشت چهار ماه چه می کند؟ آیا خروج از توافق هسته ای را اعلام خواهد کرد؟ آیا اروپا به نظام تحریم های آمریکا پایبند می ماند؟ چهار ماه پیش رو، روزهای افزایش تنش در منطقه از فلسطین تا یمن و سایر میدان هاست. در داخل ایران و شاید در داخل روسیه، امیدی برای آن باشد که تغییراتی در معادلات حاصل شود تا اروپا به تصمیم واشنگتن جهت فشار برای تغییر و ایجاد توازن در توافق هسته ای با تهدید به لغو آن، تن در ندهد. اما آنچه در تهران گذشت و در قدس و یمن می گذرد، می گوید روزهای پیش رو برای آمریکا بدتر خواهد بود و ایران که دو دور در این بازی پیروز شده، به سوی پیروزی در جنگ می رود.


١٢:٤٠ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٦١    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج