جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 671529
 بازدید امروز : 35
 کل بازدید : 1074592
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.9375
اخبار > هشتمين دور گفتگوي مشترك مركز گفتگوي اديان و فرهنگ‌ها و كليساي حواريون ارمني حوزه سيليسي.


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين دور گفتگوي

هشتمين دور گفتگوي مشترك مركز گفتگوي اديان و فرهنگ‌ها و كليساي حواريون ارمني حوزه سيليسي.

در چارچوب گفتگوهاي بين‌الادياني كه مركز گفتگوي اديان و  فرهنگ‌ها برگزار مي‌كند، در ادامة گفتگوهاي پيشين، هشتمين دور گفتگوي مشترك اين مركز با كليساي حواريون ارمني حوزه سيليسي، با عنوان «دين و محيط زيست» از چهارشنبه 13 تا جمعه 15 تير ماه در مقر رهبري ديني ارامنة حوزة سيليسي در انطلياس بيروت با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي ايران و لبنان، برگزار شد.

مراسم افتتاحيه

در مقر كليساي حواريون ارمني حوزه سيليسي، پس از استقرار در اتاق‌هاي مهمانسرا، هيأت ايراني ديداري با جاثليق آرام اول كشيشيان رهبر ارامنة حوزه سيليسي داشت و پس از آن، همراه با ساير مدعوين در مراسم افتتاحيه هشتمين دور گفتگوي اسلام و مسيحيت ارمني شركت كردند.

در مراسم افتتاح اين نشست، پس از تلاوت بخش‌هايي از انجيل توسط يك كشيش مسيحي و آياتي از كلام‌الله مجيد توسط حجت‌الاسلام و المسلمين شيخ محمد مهدي تسخيري رئيس مركز گفتگوي اديان، جاثليق آرام اول كشيشيان رهبر ارامنه حوزة سيليسي و دكتر ابوذر ابراهيمي تركمان رئيس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي سخنراني‌هاي افتتاحيه خود را ايراد كردند.

نشست‌هاي علمي

ادارة جلسه علمي اول، با عنوان «تعامل رهبران اديان با محيط زيست: دو الگوي شاخص حضرت محمد(ص) و حضرت عيسي(ع)»، به‌صورت مشترك به حجت‌الاسلام و المسلمين تسخيري و اسقف اعظم سيبوه سركيسيان خليفة ارامنة تهران واگذار شد. در اين جلسه، پس از سخنراني آيت‌الله دكتر مبلغي عضو مجلس خبرگان و اسقف اعظم سيبوه سركيسيان خليفة‌ ارامنة تهران،  بعضي از شركت‌كنندگان در همايش كه روحانيون و اساتيد مسلمان و مسيحي از دو كشور ايران و لبنان، وزيران و نمايندگان سابق و كنوني ارامنة لبنان و بعضي مسئولين اين كشور و از جمله مدير كل محيط زيست بودند، به بيان نظرات خود و پرسش و پاسخ پرداختند.

در روز پنجشنبه نيز سه‌جلسة علمي ديگر برگزار شد. در دومين جلسة علمي با عنوان «محيط زيست و ارزش‌هاي مشترك اخلاقي در اديان الهي» آقاي آرتيوت ضهرابيان از نخبگان ارمني مقيم تهران و سركار خانم دكتر شهين اعواني استاد دانشگاه و معاون پژوهشي و تحصيلات تكميلي مؤسسه حكمت و فلسفه ايران سخنراني كردند. در سومين جلسه علمي با عنوان «تاثير محيط زيست سالم در زندگي فردي و اجتماعي از ديدگاه اسلام و مسيحيت» آقايان دكتر برج حاجيان مدير كل محيط زيست لبنان، حجت‌الاسلام و المسلمين گنابادي‌نژاد مدير كل سازمان فرهنگي آستان قدس رضوي و حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر مرتضي صانعي مدير كل تحصيلات تكميلي و عضو هيأت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قم سخنراني كردند.


چهارمين جلسه علمي با عنوان «انسان و طبيعت در آموزه‌هاي اديان (اسلام و مسيحيت)» با سخنراني آقايان حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر سيد حسن اسلامي استاد حوزه و دانشگاه و عضو هيأت علمي دانشگاه اديان و مذاهب قم، دكتر كارن خانلري نماينده ارامنه تهران و شمال در مجلس شوراي اسلامي و اسقف اعظم هرانت طهانيان مسئول اتحاد كليسايي در مقر كاتوليكوسي سيليسي (مقر رهبري ديني ارامنه) سخنراني كردند. در پايان هر يك از جلسات علمي، در فرصت پرسش و پاسخ، ساير حضار نيز به طرح نظرات و پرسش‌هاي خود پرداختند و در مواردي جاثليق آرام اول كشيشيان و دكتر ابوذر ابراهيمي پيشنهادها و مطالبي ارائه دادند.

جلسات پاياني

جلسه پاياني هشتمين دور گفتگوي اسلام و مسيحيت ارمني حوزه سيليسي صبح روز جمعه با سخنراني جاثليق آرام اول كشيشيان رهبر ارامنة حوزة سيليسي، دكتر ابوذر ابراهيمي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و حجت‌الاسلام و المسلمين تسخيري رئيس مركز گفتگوي اديان و فرهنگ‌ها برگزار شد.

آخرين برنامة اين اجلاس نشستي با حضور رؤسا و اعضاي دو هيأت ايراني و لبناني و اعضاي كميته ملي گفتگوي اسلام و مسيحيت لبنان و اعضاي كميته اجرايي شوراي كليساهاي خاورميانه بود.

 


١٥:٥٨ - 1397/04/13    /    شماره : ٧٠٨٤٨١    /    تعداد نمایش : ١٢٩خروج