جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4080
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 1074574
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.1563
فعاليتها
برگزاري كنفرانس ها و سمينارها:
از هنگام گشايش ساختمان چهار طبقه مركز، رايزني سالن هايي را به برپايي كنفرانس ها و سمينارها در طول سال اختصاص داد. اين سمينارها و كنفرانس ها در موضوعات مختلفي برگزار مي شود كه پايه هاي همكاري بين دو فرهنگ عربي وايراني را تحكيم مي بخشد.در اين كنفرانس ها شخصيت هاي لبناني، عربي و ايراني گردهم مي آيند تا زمينه هاي بهبود روابط ايران و جهان عرب و اسلام را مورد بحث و بررسي قرار دهند. رايزني همچنين به منظور پيش بيني آينده روابط ايران و اعراب اقدام به برگزاري ميزگردهاي تخصصي در موضوعات آكادميك مي نمايد. تاكنون تعداد زيادي كنفرانس نيز به منظور بزرگداشت شخصيت هاي لبناني و ايراني كه در بهبود روابط بين ايران و جهان عرب و اسلام سهيم بوده اند، برگزار شده است.
 
كتابخانه تخصصي:
كتابخانه رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران اولين كتابخانه تخصصي در زمينه مطالعات ايراني در لبنان بشمار مي آيد. اين كتابخانه در مرحله آغازين طرح حاوي حدود 9000 جلد كتاب است و در پايان مرحله دوم تعداد كتاب ها به 20000 جلد افزايش خواهد يافت. اكثر كتاب هاي تخصصي در حوزه ادبيات، تاريخ، هنر و فرهنگ فارسي است و همچنين اين مجموعه برجسته ترين كتاب هايي را كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه هاي مختلف ادبيات، تاريخ و هنر معاصر منتشر شده اند در بر مي گيرد. اين كتابخانه داراي بخش اطلاع رساني است كه امكان ارتباط دانش پژوهان با دانشگاهها و مراكز پژوهشي ايران را به منظور كسب اطلاعات، پژوهش ها و مطالعات تخصصي ايراني فراهم مي آورد. اين كتابخانه بر اساس جديدترين نظام هاي بازيابي اطلاعات در كتابخانه فعاليت مي كند. محل كتابخانه در طبقه اول ساختمان رايزني واقع است و هر روز از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر به روي مراجعان باز است.
 
آموزش زبان فارسي:
رايزني فرهنگي برنامه هاي مهمي در جهت آموزش زبان فارسي به مبتديان و متخصصان به اجرا در آورده است. دوره هاي آموزش زبان فارسي يك سال بطول مي انجامد و تمامي سطوح (چهار سطح) را در بر مي گيرد. تدريس زبان در اين دوره ها توسط اساتيد متخصص و مجرب انجام مي شود
و فراگيران در پايان دوره ها گواهي دريافت مي كنند. كساني كه مايل به ادامه يادگيري زبان فارسي هستند مي توانند دوره هاي فشرده اي را در جمهوري اسلامي ايران بگذرانند. همچنين رايزني براي علاقمندان به يادگيري زبان فارسي كلاس هايي با توجه به تخصص و حوزه تحقيقي و فعاليت آنها برگزاري مي نمايد. كلاس ها مجهز به تمامي وسايل ديداري و شنيداري مورد نياز مي باشد. ثبت نام در اين كلاس بطور مستمر انجام مي گيرد و براي آگاهي علاقمندان، آغاز هر دوره از طريق وسايل ارتباط جمعي به اطلاع عموم مي رسد.
 
مواد ديداري و شنيداري:
بخش سمعي - بصري كتابخانه با ارائه جديدترين برنامه هاي صوتي و تصويري به معرفي چهره ايران به مردم لبنان از طريق صوت و تصوير اهتمام مي ورزد. در اين بخش تعداد زيادي نوارهاي ويديويي، برنامه هاي رايانه اي و نوارهاي صوتي نگهداري مي شود. علاقمندان در اين محل همچنين به فيلم هاي سينمايي، فيلم هاي مستند و نوارهاي موسيقي ايران دسترسي دارند. همچنين بخش عكس و كتاب هاي هنري كتابخانه چهره اي از ايران، تاريخ آن، اقليم ها، نژادها و فرهنگ هاي متنوع و منحصر به فرد آن را به نمايش مي گذارد كه درسايه نظام جمهوري اسلامي ايران به حيات خود ادامه مي دهند.
 
روابط عمومي:
بخش روابط عمومي رايزني، مقدم تمامي مراجعان و محققاني را كه مقصد دارند از آخرين دستاوردهاي علمي، فرهنگي ايران اطلاع پيدا كنند، گرامي مي دارد و كتاب، مجلات و خدمات اينترنتي را در اختيار آنان قرار مي دهد. همچنين استقبال از شخصيتها و محققان ايراني كه در زمينه همكاري بين ايران و لبنان فعاليت مي كنند، بر عهده اين بخش مي باشد.
ديوان فرهنگي:

رايزني يكي از سالن هاي خود را به گفتگو بين انديشمندان، محققان و شخصيت هاي فرهنگي اختصاص داده است. جلسات هردو هفته يكبار تشكيل مي شود و در آن موضوعات متنوع و از جمله ارزش هاي اصيل اسلامي مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد. اين سالن مجهز به جديدترين وسايل سمعي و بصري است.

نمايشگاهها:
از هنگام افتتاح مركز جديد در منطقه «بئر حسن» بيروت، رايزني فرهنگي نمايشگاههاي هنري، تبليغي و فرهنگي متعددي را برگزار نموده است و يكي از سالن هاي خود را به هنرمندان ايراني و لبناني اختصاص داده است. رايزني فعاليت هاي هنري متعددي را به منظور شناساندن ميراث و هنر اصيل ايران به مردم لبنان تنظيم نموده است.
 
چاپ و نشر:
يكي از اولويت هاي رايزني، احياء ميراث اسلامي و شناساندن فرهنگ ايران است. به همين منظور رايزني اقدام به چاپ ده ها عنوان كتاب در موضوعات مختلف و همچنين نشر مجموعه اي از كتاب هاي فارسي ترجمه شده به زبان عربي نموده است و از طريق نمايشگاه هايي كه در بيروت برگزار نموده و يا نمايشگاه هايي كه ناشران لبنان در آنها شركت داشته اند مانند نمايشگاه بين المللي كتاب تهران و ساير شهرهاي ايران، در گسترش جريان نشر و توزيع كتاب بين لبنان و ايران مشاركت داشته است. هم اكنون رايزني با همكاري مركز آموزش زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه لبنان اقدام به انتشار مجدد مجله «الدراسات الأدبيه» نموده است.