جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18424
 بازدید امروز : 9
 کل بازدید : 1074566
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.0938
لبنان - برگزاری یادواره شهید دکتر مصطفی چمران در بيروت
لبنان - برگزاری یادواره شهید دکتر مصطفی چمران در بيروت
date : 1383/11/09
status : برگزار نشده
 

 برگزاري يادوارة شهيد دكتر مصطفي چمران در لبنان

 

به مناسبت بيست و دومين سالگرد شهادت دكتر مصطفي چمران، همايشي در بزرگداشت آن شهيد والا مقام كه زندگي خود را وقف خدمت به محرومين و بويژه شيعيان جنوب لبنان كرده بود، در روز چهارشنبه 31/4/83 در سالن قصر يونسكوي بيروت برگزار شد.


 در اين مراسم كه آقاي نبيه برّي رئيس پارلمان لبنان و مقامات و شخصيتهاي بلند پاية كشوري و لشگري و نيز علماء و چهره هاي فرهنگي و اجتماعي و نمايندگان احزاب و گروهها و طوائف مختلف لبنان و همچنين جمع كثيري از علاقمندان و همرزمان شهيد دكترمصطفي چمران و نيز آقايان مهندس مهدي چمران رئيس محترم شوراي اسلامي شهر تهران شركت داشتند، پس از تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد و نواخته شدن سرود دو كشور جمهوري اسلامي ايران و لبنان، ابتدا فيلم كوتاهي از زندگي و مبارزات شهيد دكتر چمران به نمايش در آمد سپس آقاي سيد محمد حسين هاشمي رايزن فرهنگي طي سخناني اظهار داشت:
 امروز وقتي ما از دكتر مصطفي چمران سخن مي گوئيم خود را در برابر مردي بزرگ مي يابيم كه داراي ابعاد شخصيّتي گوناگوني بود. او دانشمندي در علم فيزيك و داراي بالاترين دانشنامه از دانشگاه بركلي آمريكا و در عين حال فرمانده اي دلاور و رزمنده اي شجاع و معلّمي والا در اخلاق بود كه خالصانه صدها بلكه هزاران تن از جوانان با ايمان را در دامان زهد و تقوي و فداكاري خويش در راه عقيده پروراند. او همچنين عارفي بزرگ بود كه راه عرفان الهي را پيمود و به بالاترين قلّه هاي عشق الهي راه يافت.
 رايزن فرهنگي افزود: عرفان نزد شهيد چمران نه به معناي گوشه گيري و عزلت از جامعه و اكتفاء به ذكر و نماز بلكه به معناي انجام وظيفه در مبارزه با ظلم و سركشي و دفاع از ستمديدگان بود چه درلبنان يا درايران يا در فلسطين. او در لبنان رحل اقامت افكند و با امام موسي صدر همراه شد و با انديشه اي حقيقت جو و قلبي آكنده از عشق و محبّت و اراده و صبري واسع، جلوه هايي به يادماندني در راه مبارزه با دشمن صهيونيستي به يادگار گذاشت و براي امّت راه عزت و سربلندي را ترسيم كرد.


 آقاي هاشمي در ادامه با اشاره به بازگشت شهيد دكتر چمران به ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي گفت: او كه از اركان انقلاب بود به ايران بازگشت و به بالاترين مناصب رسيد امّا بر خلاف شيوة اين دنيا، جاه ومقام را فراموش كرد و رو به سوي منزلگاه مورد انتظارش نهاد و در سرزميني كه شاهد هجومي ددمنشانه بود به شهادت رسيد تا با خونش نوشته شود او نزد ما باقي و پرچمداري است كه هرگز او را فراموش نمي كنيم و سرزمينهايي كه اينجا و آنجا او را در آغوش گرفت از يادش نخواهند برد. شهيد چمران فرمانده اي بزرگ است كه لبنان و ايران به او مي بالند و بزرگداشت امروز او در واقع تكريم مرداني است كه وجود خود را لبريز از خدمت به مردم كرده اند.
 آنگاه آقاي مهندس مهدي چمران برادر شهيد دكترمصطفي چمران به نمايندگي از سوي خانوادة آن شهيد بزرگوار به ايراد سخن پرداخت. آقاي مهندس چمران ابتدا به انگيزه شهيد چمران هنگام ورود به لبنان از ايالات متحده آمريكا اشاره كرد كه آن شهيد به دوستان خود گفته بود: من براي شما بشارتي بزرگ دارم. بشارتي كه توان حل همة مشكلات شما را دارا مي باشد.

 بشارتي كه مي تواند جبر تاريخ را در برابر ارادة پولادين شما به زير آورد. بشارتي كه توان نابود ساختن ظاغوتها را دارد. . . بشارت وصل به معشوق و آن بشارت شهادت است. دوستان من؛ من پرچم شهادت را بر گرفته ام و پيشاپيش شما حركت مي كنم، هر آنكس كه در راه حسين(ع) است، به دنبال من بيايد. من تصميم گرفته ام در برابر اسرائيل بايستم و با تانكها و توپهايش ولو با مشت خود بجنگم. تصميم گرفته ام راه نجات شيعيان و محرومان را بر صفحه تاريخ با خون خود ترسيم كنم. . . و مي جنگم تا به شرف شهادت نائل گردم. من راه خود را يافته ام و اين بشارت بزرگ را براي شما آورده ام و اطمينان دارم كه پيروزي و رهايي شما در پيروي از راه حسين(ع) است. پس اگر آمادة فداركاري با خون خود براي دفاع از سرزمين خود باشيد هيچكس در اين دنيا چشمداشتي و طعمي به اين زمين يا فكر اشغال آن را نخواهد داشت.
  مهندس چمران در ادامه اظهار داشت: اين آنچيزي بود كه شهيد چمران هنگام بازگشت از آمريكا گفته بود. اين در حالي بود كه در آن زمان ما صداي گرايشي اسلامي بجز صداهايي ضعيف را نمي شنيديم. او در آمريكا مدارج علمي را سپري نمود تا به رتبة دكتري با درجة ممتاز از دانشگاه بركلي كاليفرنيا نائل آمد و وارد مطالعات و پژوهشهاي علمي در كنار ساير دانشمندان علم فيزيك دنيا شد و در زمرة تعداد اندك دانشمندان فيزيك پلازما قرار گرفت و مي توانست زندگي راحت و آسوده اي داشته باشد كه حتي آمريكائيها در آرزوي آن بودند اما آن اوضاع را رها كرد و به لبنان آمد و در نوشته هاي خود كه شنيده ايد گفت: خدايا من به اين سرزمين آمده ام در حاليكه آرزوهاي بسيار دارم. آرزوهايي پاك، مقدس و الهي كه به خودبيني و تنگ نظري آلوده نيست. آرزو دارم جان خود را در راه انقلاب فلسطين فدا كنم و زندگيم را فداي آزادي فلسطين نمايم. آرزو دارم پياده به «قدس» بروم و در آنجا براي خدا سجده نموده و از لطف و رحمتش سپاسگزاري نمايم. آرزو دارم در راه عدل و داد و كمك به محرومان و فقرا مبازره كنم. آرزو دارم كه مدينه فاضله اي بپا دارم كه در آن عدالت حكمفرما گردد و افترا، كفر، جهل و ظلم از روي زمين برچيده شود.
 رئيس شوراي اسلامي شهر تهران افزود: حركت دكتر چمران با حركت رهبر شيعه لبنان امام موسي صدر همزمان شد تا جنبش پرشتاب و ريشه داري را در لبنان آغاز نمايند كه در گذشتة نه چندان دور نتيجة آن منجر به فرار ذلت بار و ننگين اسرائيل از جنوب لبنان گرديد. اين حركت، امروز جوانان فلسطيني را بر آن داشته است تا راهي بهتر و كوتاهتر به سوي پيروزي كه همان طريق شهادت و راه وصول به معبود است را برگزينند،آري آنچنان آغازي اينچنين پاياني را مي طلبد. امروز لبنان و فلسطين ميوة تلاشها و عشق به شهادت و بذرهايي را كه امام موسي صدر و دكترمصطفي چمران افشانده اند، مي چينند. فرهنگ پيروزي دستاوردي يك شبه و يا يكسال و دو سال نيست بلكه حاصل سالها مبارزه و جهادي است كه با كمك خداي متعال نتيجه داد.
دكتر چمران با همكاري امام موسي صدر و با تكيه بر پشتوانة جهاد در راه خدا پايه هاي تشكيل مجلس عالي اسلامي شيعه را بنيان نهاد و حركت محرومين و حركت اَمَل را تأسيس كرد. پيدايش حزب الله و ايستادگي آن در كنار مردم لبنان و تمامي طوايف آن براي دفاع از آزادي فرزندانش،‌ ثمرة تلاشهاي شهيد چمران و ثمرة پيروزي انقلاب اسلامي بود تا نمونه زنده اي جهت آزادي قدس و فلسطين عزيز ارائه نمايد. او درسهاي فراواني از امام خميني(ره) و امام موسي صدر آموخت همچنانكه درسهايي به يادماندني به دوستان پاك و محرومان لبناني و فلسطيني داد و. . . او جمع كنندة اضداد بود، اشك و آهن در آن واحد. هنگامي كه در ميدان رزم مي خروشيد كسي را ياراي هماوردي با او نبود امّا همو در برابر قطره اشكي كه از چشمان كودكي يتيم سرازير مي گرديد، ذوب مي شد.
شهيد چمران پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره) به ايران بازگشت و در پاوه در استان كردستان به رزم پرداخت و به عنوان وزير دفاع برگزيده شد و دستاوردهاي بسيار ارزشمندي در زمينة پيشبرد برخي از قوانين و ساماندهيهاي اداري و نظامي در ارتش بر جاي نهاد و همچنين به فعّال ساختن بخش صنايع نظامي همّت گماشت. سپس نامزد نمايندگي مجلس شد و به عنوان نمايندة تهران در مجلس شوراي اسلامي انتخاب گرديد و همان وقت نمايندة امام خميني(ره) در شوراي عالي دفاع دركنار حضرت آيت الله خامنه اي بود هنگامي كه نظام جنايتكار صدّام به جنگ عليه ايران مبادرت ورزيد. او به ميدان جنگ پيوست براي دفاع از دين و ميهن و لذا تمام اطلاعات،‌ تخصص و توان خويش را براي آماده سازي و تربيت نيروهاي مردمي جهت ايستادگي در برابر نيروهاي دشمن بكار گرفت.
مهندس چمران در خاتمه به گوشه هايي از صحنة رزم شهيد دكتر مصطفي چمران در دوران جنگ تحميلي اشاره كرد و گفت: در سوسنگرد تانكهاي دشمن او را محاصره كردند و باز با نيروهاي دشمن نبرد مي كرد تا اينكه يكي از پاهايش به شدّت آسيب ديد امّا او مقاومت كرد و نبرد را ادامه داد و يكي از خود روهاي دشمن را تصرّف كرد و با همان در حاليكه مجروح بود خود را به بيمارستان رسانيد. دكتر چمران شيوة جديدي را در نبرد در خلال جنگ با عراق ارائه كرد كه همان شيوه رزم راه را براي پيروزيهايي كه ايران بعدها بدست آورد، هموار ساخت.

 

متن پيام رئيس محترم جمهوري اسلامي ايران به سمينار بزرگداشت شهيد دكترمصطفي چمران

 

بسم الله الرحمن الرحيم
نام فرزانة شهيد دكتر مصطفي چمران جلوه اي از جمال عشق و جلال ايمان در دوران ماست. لبنان و ايران ياد جان فزاي او را به حافظة پرخاطرة خويش سپرده اند. هرجا كه نشاني از جهد و جهاد هست، نمودها و نمادهاي حيات او نيز هست. دكتر چمران عمري در پي حق و حقيقت دويد تا آن گونه كه مي خواست به وصال معبود رسيد. او به همه جا رفت، اما در هيچ جا نايستاد. دانشگاه و رزمگاه بهانه هايي براي دانستن و جان فشاندن او بودند و محرومان و رزمندگان ياوراني براي كوشيدن و اميد داشتن او. هر روزنه اي به سوي معرفت براي چمران افقي گشوده به روي عدالت و معنويت بود. او داناي دردمند و مجاهد انديشمند دوران ماست. سرزمين سربلند «جبل عامل»، كوه هاي سرفراز كردستان و دشت هاي رازدار خوزستان، هنوز هم بر اين حقيقت شهادت مي دهند.
در جهان كمتر كسي با نام چمران ناآشناست، او در لبنان بازوي پرتوان امام موسي صدر بود، و در راه زدودن محروميت و آموزش فرزندان مستعد لبناني گام هايي بلند برداشت. در ايران نيز چمران سرمشق آگاهي و آزادي خواهي و ازخود گذشتن است. از متن مبارزات دانشجويي تا اوج شكوفايي عملي در دانشگاه هاي ايران و آمريكا، و از عرصه هاي خدمت و مسئوليت تا ميدان هاي نبرد و مقاومت تصوير چمران، تصويري بي غبار است.
 بسيار خوشحالم كه شناخت زواياي زندگاني پرثمر چمران موضوع
نشست هاي علمي و فرهنگي در ايران و لبنان شده است، به يقين اين گونه نشست ها حيات معنوي او را در دوران ما پردامنه تر و گسترده تر مي كند. از رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و ديگراني كه در اين راه قدم نهاده اند و نشستي فرخنده را در بيروت سامان داده اند، صميمانه تشكر مي كنم و براي شركت كنندگان و مجريان ارجمند اين همايش از خداوند بزرگ توفيق و سربلندي مسألت دارم. و من الله التوفيق و عليه التكلان.

سيد محمد خاتمي - رييس جمهوري اسلامي ايران

 
تعداد نمایش : 1080 <<بازگشت