جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18425
 بازدید امروز : 23
 کل بازدید : 1074580
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.2500
لبنان - بزرگداشت شاعر و اديب مسيحي بولس سلامه صاحب ديوان شعر «ملحمة عيد الغدير»
لبنان - بزرگداشت شاعر و اديب مسيحي بولس سلامه صاحب ديوان شعر «ملحمة عيد الغدير»
date : 1383/11/09
status : برگزار نشده

بزرگداشت شاعر و اديب مسيحي بولس سلامه
صاحب ديوان شعر «ملحمة عيد الغدير»

به مناسبت عيد سعيد غدير خُم مراسمي در بزرگداشت شاعر و اديب مسيحي لبنان «بولس سلامه» در رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بيروت برگزار گرديد. بولس سلامه شاعري مسيحي بود كه با عشقي عميق نسبت به امير المؤمنين(ع) و اهل بيت اطهار عليهم السلام زيست.  مجموعة شعري «ملحمة عيد الغدير» (حماسة غدير) او حاوي  3500  بيت شعرِ آكنده از معنا و احساس پيرامون تاريخ اسلام، غدير، واقعة كربلا و در مدح اهل بيت(ع) مي باشد.
 رايزني فرهنگي با اين شناخت و براي طرح موضوع غدير از منظري ديگر و با نگاه يك اديب مسيحي به اسطورة جاودانة غدير امير مؤمنان علي(ع)، اين مراسم را در روز جمعه 9/11/83 برپا نمود.


 در اين مراسم كه جمع كثيري از شخصيتهاي علمي، ادبي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي و نيز نمايندگان رئيس جمهور، رئيس پارلمان و نخست وزير لبنان و آقاي دكتر محمد صحفي معاون مطبوعاتي و تبليغاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي حضور داشتند، آقاي سيد محمد حسين هاشمي رايزن فرهنگي، علاّمه سيد محمد حسن الأمين از برجسته ترين ادباي لبنان، هنري زغيب شاعر و اديب لبناني، دكتر فؤاد الترك اديب و رئيس انجمن سفراء لبنان و آقاي رشاد سلامه نائب رئيس حزب كتائب و فرزند بولس سلامه سخنراني كردند.
 آقاي هاشمي در سخنراني خود با اشاره به شدّت محبّت «بولس سلامه» به ائمه معصومين(ع) اظهار داشت: او دوستدار اهل بيت(ع) بود و چه بسيار اوقاتي كه او سحرگاهان از خواب بر مي خاست در حاليكه بالش او آغشته به اشك او بود و به سرايش اشعاري در بارة امير المؤمنين و امام حسين(ع) مي پرداخت و با ياد عدالت خواهي علي(ع) و نيز مصائب كربلاء مي گريست. جاي تعجّب نيست كه شاهد اشعار و سروده هايي ماندگار همچون «ملحمة عيد الغدير» باشيم. او از محبت اهل بيت(ع) احساس آرامش مي نمود و با اينكه در بستر بيماري بود امّا شور زندگي را احساس مي كرد.
 رايزن فرهنگي افزود: بزرگداشت «بولس سلامه» توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به مناسبت عيد سعيد غدير و نيز بيست و پنجمين سالگرد وفات او، نمايانگر قدرشناسي مردم و مسئولان ايران نسبت به آن مرد بزرگ است. اين بزرگداشت، در راستاي تكريم شخصيتهاي نام آوري است كه براي انسان و انسانيّت تلاش كردند و پرتو انديشة خود را در همة زمانها و مكانها متجلّي ساختند.

تعداد نمایش : 1790 <<بازگشت