جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18508
 بازدید امروز : 175
 کل بازدید : 1078950
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.2500
لبنان - برگزاري ميزگرد «زنان و پژوهش علمي»
لبنان - برگزاري ميزگرد «زنان و پژوهش علمي»
date : 1383/11/09
status : برگزار نشده

 برگزاري ميزگرد زنان و پژوهش علمي

 

به مناسبت حضور هيئت بانوان ايراني «انجمن زنان پژوهشگر تاريخ» در كشور لبنان و به منظور آشنايي با دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزة زنان، روز دوشنبه بيستم مهر ماه 1383 ميزگردي با عنوان «زن و پژوهش علمي» با حضور بانوان پژوهشگر ايراني و لبناني در رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بيروت برگزار گرديد.

 در اين ميزگرد كه خانم محتشـمي پـور رئيـس انجـمن زنان پژوهشـگر تاريـخ و اعضاء آن خانمهـا سقـتي، صـدري،‌ معـيني، احيـايي، ملـك زاده، مجيـديـان و روفيگري از جمهوري اسلامي ايران و نيز جمعي از اساتيد دانشگاه و فعالان اجتماعي لبنان حضور داشتند، ابتدا آقاي سيد محمد حسين هاشمي رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان طي سخناني اظهار داشت: ايران پس از پيروزي انقلاب شاهد فصل تازه اي از حيات فكري بوده است و آنچه در ايران روي داد دگرگون شدن مفاهيم بود كه تمام جوانب زندگي مردم از جمله امور فرهنگي، دانشگاهها و تحقيقات علمي را نيز در بر گرفت.

 آقاي هاشمي ضمن اشاره به توانايي زنان در ايفاي مسئوليتهاي خانوادگي و اجتماعي، ‌بر نقش اجتماعي زن در جمهوري اسلامي ايران به عنوان عنصري فعّال و مؤثر تأكيد ورزيد و افزود:

 در اين بين مشاركت زنان در تحقيقات علمي قابل توجه است تا آنجا كه يك سوم اعضاء هيئت علـمي دانشگاههـا در ايـران را زنـان تشكيـل مي دهند. علاوه بر اين زنان، در مراكز تحقيقاتي علمي نيز حضور فعالي دارند و همه ساله جشنواره اي علمي با عنوان جشنوارة خوارزمي برگزار مي گردد كه در آن زنان محقق و پژوهشگر در كنار مردان، آثار علمي و تحقيقاتي خود را ارائه مي نمايند. ايشان ضمن بيان آمارهايي كه نمايانگر ميزان مشاركت زنان در تحقيقات علمي است اظهار داشت: در سال 2001 ميلادي تعداد 1814 تحقيق علمي ارائه شده كه 220 مورد آنها بوسيلة زنان پژوهشگر ايراني بوده است. رايزن فرهنگي در خاتمه تأكيد نمود كه اين همايش علمي،‌ گامي براي ايجاد زمينة تفكّر و انديشة هرچه بيشتر در خصوص زنان در حدّ توانايي و امكانات موجود باشد. سپس خانم محتشمي پور رئيس انجمن زنان پژوهشگر تاريخ به ايراد سخن پرداخت.

 وي ا ظهار داشت: براي زن ايراني، پس از انقلاب اسلامي فرصتي جهت فعاليت بيشتر پيش آمد تا تحولاتي اساسي در اين زمينه صورت پذيرد. اينك در جمهوري اسلامي ايران 98 در صد از دخترانِ واجب التعليم در حال آموزش هستند و ميزان بي سوادي به حد اقل رسيده و از اين جهت كشور ما مورد تحسين مجامع جهاني قرار گرفته است. در اين حال تعداد پذيرفته شدگان دختر در دانشگاهها رو به فزوني نهاده است. در سال تحصيلي 65-1364 فقط 30 در صد از پذيرفته شدگان زن بودند امـّا در سـالهـاي تـحصيلي 75-1374 و 82-1381 بـه ترتيب اين نسبت به 37 در صد و 9/52 در صد افزايش يافت و در حال حاضر ورودي دختران ما به دانشگاهها بيش از 60 در صد كل پذيرفته شدگان است. اين ارقام در رشته هاي علوم انساني افزايش مي يابد و به مرز 67 در صد مي رسد امّا در دوره هاي كارشناسي ارشد نسبت پذيرفته شدگان دختر نسبت به پسر 31 در صد و در دوره هاي دكتراي تخصصي به 19 در صد مي رسد. خانم محتشمي پور همچنين ضمن بيان تفصيليِ نسبت پذيرفته شدگان دختر نسبت به پسر در هر يك از رشته هاي دانشگاهي گفت: در رشته هاي خاصّي گرايش زنان بيشتر است و با توجّه به جوان بودن جامعة ما و مشكل بيكاري تـلاش مـي شـود رشتـه هاي تحصيـلي مطابـق بـا فـرصـتهاي اشتغـال باشد و مي دانيد دختران ايران تمايل به ورود در عرصه هاي اشتغال و اجتماع دارند و ورودشان به بازار كار هم براي اينست كه بيشتر وارد جامعه گردند.

 وي افزود: در نظر است پنج مركز فني و حرفه اي براي دختران در ايران تأسيس شود و قرار دادي نيز در اين زمينه با كشور آلمان منعقد شده است. رئيس انجمن زنان پژوهشگر تاريخ در ادامه گفت: ما تلاش مي كنيم در هر استـان ايـران يـك مـركز پـژوهشي داشتـه باشيم و در عين حال در صحنة بين المللي نيز حضور زنان در زمينه هاي پژوهشي فعّال بوده است.

تعداد نمایش : 927 <<بازگشت