جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18505
 بازدید امروز : 158
 کل بازدید : 1078933
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.3750
لبنان - ميزگرد ايران و جهان دائره المعارفها
لبنان - ميزگرد ايران و جهان دائره المعارفها
date : 1383/11/09
status : برگزار نشده

به مناسبت حضور جمعي از مؤلفان و مديران گروههاي علمي «بنياد دائرة المعارف اسلامي» در لبنان، ميزگردي به تاريخ  11/9/83 در رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با عنوان «ايران و عالَم الموسوعات؛ دائره المعارف اسلامي نموذجاً» (ايران و جهان دائره المعارفها؛ دائره المعارف اسلامي يك نمونه) برگزار گرديد.


 در اين ميزگرد علاوه بر هيئت  9  نفره بنياد دائره المعارف اسلامي از كشورمان، شخصيتهاي علمي، نويسندگان و انديشمندان لبناني نيز حضور داشتند. اعضاء هيئت بنياد دائره المعارف اسلامي عبارت بودند از:
حجت الاسلام و المسلمين حسن طارمي راد معاون علمي بنياد و سرپرست هيئت و آقايان دكتر محمد رضا ناجي پژوهشگر تاريخ اسلام، محسن معيني پژوهشگر و سرپرست گروه قرآن و حديث، محمد تقي كرمي پژوهشگر قرآن
و حديث، محمد رئيس زاده پژوهشگر فقه و حقوق، وحيد رياحي پژوهشگر جغرافي و خانمها دكتر فاطمة فنا مدير گروه فلسفه و عرفان، نگار ذيلابي پژوهشگر حوزة فرهنگ و تمدن اسلامي و منصورة ستاري متخصص مسائل ويرايش استنادي و كتابشناسي.
 آقاي سيد محمد حسين هاشمي رايزن فرهنگي در آغاز اين ميزگرد طي سخناني اظهار داشت: از جمله اهداف نگارش دائره المعارف اسلامي، ارائه تحقيقي وزين است كه معرّف و مبيّن جنبه هاي گوناگون شناخته شده و يا ناشناختة فرهنگ و تمدّن اسلامي است. وي در ادامه افزود: با اينكه مستشرقين و يا مؤسسات دانشگاهيِ چندي، كوششهايي را براي نگارش دائره المعارفهايي پيرامون اسلام به انجام رسانده اند كه بعضاً بسيار ارزشمند است امّا آن تأليفات غالباً تأثير پذيرفته از نوعِ برداشت خاصّ آنان از اسلام يا فرهنگو تمدّن اسلامي بوده است.


رايزن فرهنگي با اشاره به تحول علمي و فرهنگي ايجاد شده پس از انقلاب اسلامي گفت: در ايران ارائه تحقيقي وزين كه معرّف جنبه هاي مختلف و زواياي پيدا و ناپيداي فرهنگ و تمدن اسلامي باشد و اينك با رعايت روشهاي علمي و پژوهشي در قالب مجلّدات «دانشنامة جهان اسلام» نمود يافته است، كاري نو به شمار مي آيد. در عين حال نبايد از نظر دور داشت كه اين حركت سابقه اي بيش از يكهزار ساله در دنياي اسلام دارد و بويژه پس از قرن دوّم هجري، دانشمندان مسلمان در بسياري از رشته هاي علوم و فنون، تحقيقات عميق و گسترده اي را انجام داده اند.
 آقاي هاشمي افزود: بنياد دائره المعارف اسلامي در سال  1983  ميلادي (1362 هـ . ش) بنا به پيشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي تأسيس شد و اينك در رأس آن شخصيتي فرهيخته به نام دكتر حداد عادل كه در حال حاضر رياست پارلمان ايران را نيز بر عهده دارند، قرار دارد. اين بنياد علم رغم مدّت كوتاه فعاليت خود يكي از مؤسسات و مراكز تخصصي مهم فكري و فرهنگي در ايران به شمار مي رود كه جمعي از انديشمندان، علماء، استادان دانشگاه و پژوهشگران با آن همكاري دارند.
 سپس حجت الاسلام و المسلمين طارمي راد معاون علمي بنياد دائره المعارف اسلامي به ايراد سخن پرداخت و ضمن تشكر از رايزني فرهنگي در فراهم آوري فرصت ديدار از مراكز علمي و پژوهشي و دانشگاهي لبنان، برگزاري اين ميزگرد با حضور انديشمندان و نويسندگان لبناني را مكمّل آن دانست. وي سخنراني خود را در خصوص دائره المعارف نويسي در ايران، طي ده بند به شرح زير ارائه نمود.

« جهت دریافت متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمين طارمي راد ومتن کل گزارش اینجا را کلیک کنید »

تعداد نمایش : 1223 <<بازگشت