جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18507
 بازدید امروز : 164
 کل بازدید : 1078939
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.0781
میزگرد«حقوق زنان در ایران از جنبه قانونی و اجرایی»
میزگرد«حقوق زنان در ایران از جنبه قانونی و اجرایی»
date : 1384/05/04
status : برگزار نشده

به مناسبت ولادت دخت گرامی پیامبر اسلام حضرت فاطمه زهرا(س)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در تاریخ 4/ 5/ 1384میزگردی با عنوان «حقوق المرأة في ایران قانوناً و تطبیقاً» (حقوق زن در ایران از جنبه قانونی و اجرایی) برگزار نمود.
در این میزگرد نماینده رئیس جمهور لبنان آقای دکتر عمر حلبلب قائم مقام وزارت فرهنگ لبنان، نماینده نخست وزیر آقای دکتر عثمان دلـّـول مدیر کل امور حقوقی هیئت وزرا، نماینده فرمانده ارتش سرتیپ بزّی، نمایندگان احزاب و نیروهای سیاسی و اعضاء تشکلهای غیر دولتی بانوان لبنان، فعّالان حقوق زنان و تعدادی از نمایندگان و شخصیتهای زن لبنان و همچنین مستشار محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران سرکار خانم دکتر فاطمه بداغی حضور داشتند.
در آغاز پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، آقای ابوالفضل صالحی نیا سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان ضمن خوشامدگویی
به حضّار، به موضوع پوشش خبری تحولان ایران از سوی رسانه های گروهی دنیا به هدف ارائه تصویری ناقص و غیر واقعی به افکار عمومی دنیا بویژه در حوزه حقوق زنان اشاره کرد و اظهاد داشت: در حقیقت، حقوق زن در ایران از وضع ممتازی برخوردار است اما برخی دستگاههای اطلاع رسانی جمعی در دنیا تلاش می کنند تا چنین نشان دهند که حقوق زن در ایران رعایت نمی شود. آنها گاهی سعی می کنند حجاب را عاملی دست و پا گیر برای آزادی زن نشان دهند و گاهی در باره حقوق زن و عدم وجود آزادی برای زنان در ایران سخن می گویند؛ البته این طبیعی است چرا که بیشتر آنها برای منافع و مصالح دیگران کار می کنند و از همین روست که حقایق را تحریف می نمایند.
سرپرست رایزنی فرهنگی با اشاره به آثار پیروزی انقلاب اسلامی در احقاق حقوق انسانی گفت: انقلاب اسلامی ایران نمونه ای منحصر به فرد از حکومت به جهان ارائه داد که نظام سیاسی و نوین خاص خود در چارچوب دین را داراست. انقلاب اسلامی ایران هویت مسلمانان را به آنها باز گرداند و دوره ای جدید از بازگشت مسلمانان به خویشتن و ارزشهای دینی شان را برای آنها به ارمغان آورد. بر این اساس ما باید به سیستم فکری اسلام به شکل کامل آن نگاه کنیم تا بتواند نیازهای انسان و جامعه بشری امروز را پاسخگو باشد.
 وی افزود: پس از فروپاشی نظام کمونیسم، رقابت سیاسی و فکری فقط بین اسلام و سرمایه داری ادامه یافت و در این راستا جنگ تبلیغاتی و رسانه ای گسترده ای از سوی رسانه های غرب بر ضد ایران به راه افتاد تا ایران را به عنوان نمونه یک کشور اسلامی شکست خورده به تصویر بکشانند و هدف از این جنگ،
نا کار آمد جلوه دادن اسلام از تطبیق خود با نیازهای زندگی امروز در جوامع دنیاست. آقای صالحی نیا در ادامه با تأکید بر رعایت حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران گفت: زن ایرانی با الگو قرار دادن حضرت زهرا(س) با قدرت امّـا منطقی و آرام به قانونمند کردن حضور خود در تمامی عرصه ها پرداخته است.
آنگاه خانم دکتر بداغی مستشار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی به تلاشهای قوه قضائیه برای تدوین قوانین جدید و بازبینی قوانین گذشته با هدف رفع تبعیض و احقاق حقوق بانوان اشاره کرد و در راستای قانونمند کردن تلاشهای قوای سه گانه درزمینه حقوق زنان، به تبیین منشور حقوق و مسئولیتهای زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران مصوبه شهریور ماه 1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس پیشنهاد شورای فرهنگی -  اجتماعی زنان پرداخت.
مستشار قوه قضائیه این منشور را دستاورد بزرگ زنان ایران و هدیه ای به زنان مسلمان دانست و افزود: این منشور مرجع اصلی حقوق سیاسی، فرهنگی
و اجتماعی زن امروز در ایران می باشد و پایبندی به آن از سوی قوه مقنـّـنه و قوه مجریه و قوه قضائیه ایران الزامی می باشد.
در مجامع بین المللی بحثهای فراوانی در زمینه حقوق انسانی زنان وجود دارد و آنان در صدد اثبات حقوق انسانی منطبق با دیدگاه غربی برای زنان می باشند و از سوی دیگر کشورهای مختلف بر اساس فرهنگهای متفاوت خود، نظرات و عملکردهای متفاوتی در زمینه حقوق انسانی زنان دارند، لذا در این منشور که نمایانگر دیدگاه نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد، حقوق انسانی زنان، حقوق مشتترک میان زن و مرد و نیز حقوق ویژه زنان در موضوعات مختلف بیان شده است که این حقوق بدین صورت تقسیم بندی شده است:
1- حقوق و مسئولیتهای فردی زنان شامل حق حیات، کرامت انسانی، آزادی اندیشه، مصونیت، عدالت، نام و نسب، تابعیـّـت و. . . 

2- حقوق و مسئولیتهای خانوادگی زنان شامل حقوق دختران در خانواده، حقوق زنان در تشکیل خانواده و حقوق زنان و مسئولیتهای آنان در صورت انحلال خانواده.
3- حقوق و مسئولیتهای اجتماعی زنان.
 حقوق و مسئولیتهای اجتماعی زنان شامل حقوقی چون حق سلامت، حقوق فرهنگی، حقوق اقتصادی، حقوق سیاسی، حقوق قضائی و. . . می گردد.
 خانم دکتر بداغی در ادامه اظهار داشت: این منشور با نگاهی جامع به اموری که مربوط به حقوق زن در زندگی شخصی و خانوادگی و اجتماعی او می شود پرداخته است و امور اجتماعی، هر موضوعی درچارچوب های فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و سلامت مادی و معنوی را شامل می شود.
 خانم دکتر بداغی گفت: گرایش اصلی در ایران امروز تنظیم چارچوبهای قانونی از سوی قوای مقننه، مجریه و قضائیه می باشد تا حقوق زن و مسئولیت های او را در همه سطوح مشخص نماید.
 سپس حاضران به طرح سئوالات و دیدگاههای خود بویژه در زمینه تسهیلات و حقوق تأمین شده برای زنان ایرانی از جمله در زمینه ازدواج، طلاق، ارث، حضانت، حق اشتغال، حقوق مادی و معنوی و تشکلهای غیر دولتی بانوان پرداختند که خانم دکتر بداغی توضیحات لازم را ارائه کرد.
 خاطر نشان می سازد که منشور حقوق و مسئولیتهای زنان، انعکاس وسیعی در میان بانوان حاضر در این میزگرد پیدا کرد و خواستار دریافت متن ترجمه شده آن برای مطالعه و بررسی زمینه های قابل استفاده از سوی بانوان سایر کشورها از جمله لبنان گردیدند.
 در حاشیه این میزگرد نمایشگاه عکسی از فعالیتهای علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زنان در جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود که مورد بازدید و استقبال شرکت کنندگان در میزگرد واقع گردید.
این نمایشگاه به مدّت ده روز در محل رایزنی فرهنگی برپا بود.
 خانم دکتر بداغی مستشار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران همچنین ملاقات هایی با شخصیتها و دیدارهایی از مراکز مختلف اجتماعی و حقوقی لبنان
به عمل آوردند که عناوین آن به شرح زیر می باشد:
1- سرکار خانم بداغی از حوزه علمیه خواهران «سیدة نساء العالمین» وابسته به حزب الله بازدید و با مسئولین و اساتید و طلاب مدرسه در مورد برنامه درسی حوزه و مباحث مربوط به فقه بانوان گفتگو کردند.
2- دیدار از مرکز هیئت حمایت از مقاومت اسلامی که مشابه ستاد مردمی پشتیبانی جبهه و جنگ دوران دفاع مقدس می باشد و گفتگو با خانم باسمه بدرالدین رئیس مرکز و مسئولان آن در مورد نقش زنان در استمرار حرکتهای آزادیبخش.

3- سرکار خانم بداغی از «الهیئات النسائیة -  حزب الله» که به منزله بخش زنان حزب الله است و پی گیری امور فرهنگی، اجتماعی بانوان را بر عهده دارد دیدار و با خانم خدیجه سلـّـوم رئیس مرکز و اعضای هیئت اداری آن در زمینه اولویتهای کار در زمینه زنان و مسائل روز مبتلا به در لبنان و ایران گفتگو نمودند.
4- حضور در مقر «المجلس النسائي اللبناني» که به منزله اتحادیه زنان لبنان و مرجع رسمی جمعیتهای بانوان لبنان می باشد و دیدار و گفتگو با خانم دکتر فائقه ترکیه رئیس اتحادیه و مدیران بخشهای گوناگون اتحادیه.
5- دیدار از مقر «رابطة النهضة الاجتماعیة» و گفتگو با خانم دکتر امیره برغل رئیس جمعیت در زمینه فعالیتهای این جمعیـّـت و تشکلهای غیر دولتی مشابه در ایران. رابطة النهضة الاجتماعیة به طور تخصصی در زمینه ارشاد خانواده فعالیت دارد.
6- دیدار و گفتگوی جداگانه با خانم ها دکتر ریما فخری تنها زن عضو شورای سیاسی حزب الله و خانم عفاف الحکیم عضو شورای مرکزی حزب الله.
7- مصاحبه با رادیو «النور» وابسته به حزب الله که به طور زنده پخش می شد.

8- مصاحبه با شبکه تلویزیونی «المنار» در برنامه «لبنان و العالم».
9- ملاقات با آقای عمر الناطور مدیر کلّ وزارت دادگستری لبنان و گفتگو پیرامون تبادل تجربیات در زمینه های قضائی و حقوقی.
10- حضور در مراسم ویژه ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن که از سوی هیئت زنان حزب الله برگزار شد و حجت الاسلام سید حسن نصرالله در آن سخنرانی نمود.
 در ادامه این گزارش، تصاویر مربوط به میزگرد و بازتابهای مطبوعاتی آن خواهد آمد.

اسامی تعدادی از شخصیتهای زن لبنانی
شرکت کننده در میزگرد
________________


1- خانم فائقه کرکیه رئیس اتحادیه بانوان لبنان
2- خانم امیره برغل رئیس سازمان النهضة الاجتماعیة
3- خانم عفاف الحکیم رئیس جمعیـّـت التکافل الاجتماعی
4- خانم خدیجه سلـّـوم رئیس جمعیت زنان وابسته به حزب الله
5- خانم امل قطان رئیس حوزه الزهرا(س)
6- خانم زهره بدرالدین مسئول انجمن پشتیبانی از مقاومت اسلامی لبنان
7- خانم اقبال دوغان رئیس پیشین اتحادیه بانوان لبنان
8- خانم لیندا صعب   "       "        "      "       "
9- خانم زینب مبارک عضو کمیته حقوق زنان جمعیت حقوق بشر لبنان
10- خانم آمال شعرانی عضو اتحادیه بانوان لبنان
11- خانم ندی سعد    "        "      "       "
12- خانم لیندا مطر محقــّـق و فعّـال اجتماعی در زمینه حقوق زنان

تصاویر:

بازتابهای  مطبوعاتی :

اخبار مربوط به  برگزاری این همایش و ملاقات سرکار خانم بداغی با مدیر کل وزارت دادگستری لبنان  در روزنامه های السفیر -النهار - الانوار- البلد-المستقبل - البیرق- الشرق - الانتقاد- الدیار-اللوا منعکس شد که تصویر نمونه هایی از آنها ذیلا ایفاد میگردد

 


تعداد نمایش : 2374 <<بازگشت